P50B08100VCL7F by Sanyo Denki
Rated 4.5 stars (24 reviews)
Get a Quote for  P50B08100VCL7F
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
The Sanyo Denki P50B08100VCL7F is part of the P5 Super BL Servo Motors series and operates at a rated voltage of 200 to 230 V AC. It delivers 100 W at 3000 min-1, reaches speed of 4500 min-1, with torque constant of 0.89 N·m/A. The motor provides continuous stall torque of 0.40 N·m and features an IP67 protection rating.
Technical Specifications
Ambient Humidity
Up to 90% non?condensing
Amplifier Operating Temperature
0 to 55 °C
Continuous Stall Torque
0.40 N·m (typical)
Frequency
50/60 Hz (±3 Hz)
Maximum Rotating Speed
4500 min?¹ (typical)
Motor Operating Temperature
0 to 40 °C
Phase Armature Resistance
1.6 ? (typical)
Power Capacity
2.5–3 kVA
Protection Rating
IP67
Rated Armature Current
0.4 A rms (typical)
Rated Output
100 W (typical)
Rated Rotating Speed
3000 min?¹ (typical)
Rated Torque
0.32 N·m (typical)
Rated Voltage
200 to 230 V AC (±10%/–15%)