P50B08100DXV00 by Sanyo Denki
Rated 5.0 stars (9 reviews)
Get a Quote for  P50B08100DXV00
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The P50B08100DXV00 servo motor delivers 100 W output, a rated speed of 3,000 rpm, and stall torque of 0.40 N·m. Part of the P5 Super BL Servo Motors series by Sanyo Denki, it features fully closed self-cooling protection and a dielectric strength of 1,500 VAC.
Technical Specifications
Ambient Humidity
20-90% non?condensing
Continuous Stall Armature Current
2.3 Arms
Continuous Stall Torque
0.35-0.40 N·m
Dielectric Strength
1,500 VAC, 1 min
Induced Voltage Constant
23.4 mV/rpm
Maximum Rotating Speed
4,500 rpm
Phase Armature Resistance
3.6 ?
Protection Method
Fully closed, self?cooling
Rated Armature Current
2.5 Arms
Rated Output
100 W