P50B08100DXS07 by Sanyo Denki
Rated 4.0 stars (24 reviews)
Get a Quote for  P50B08100DXS07
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
The P50B08100DXS07 servo motor from Sanyo Denki is part of the P5 Super BL Servo Motors series. It delivers a voltage rating of 50 V, a current rating of 10 A, dissipates 75 W of power, and features a nanosecond-range switching speed. The motor operates reliably between -40C and 125C with a thermal resistance of 1.5 C/W. It also provides 1000 V isolation voltage and maintains leakage current at 1 B5A.
Technical Specifications
Current Rating
10 A
Isolation Voltage
1000 V
Leakage Current
? 1 µA
Operating Temperature
-40C to 125C
Power Dissipation
75 W
Switching Speed
Fast (nanosecond range)
Thermal Resistance
1.5 C/W
Voltage Rating
50 V