P50B05010DXS6D by Sanyo Denki
Rated 4.4 stars (12 reviews)
Get a Quote for  P50B05010DXS6D
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
The Sanyo Denki P50B05010DXS6D is in the P5 Super BL Servo Motors series and supports a continuous drain current of 10 A. It dissipates 60 W at switching speeds of 50 ns and operates from -40°C to 150°C. This flange-mounted motor offers 100,000-hour MTBF and 0.8°C/W thermal resistance.
Technical Specifications
Continuous Drain Current
10 A
Gate Threshold Voltage
2 - 4 V
Input Capacitance
1500 pF
Installation Method
Flange type
Manufacturer Part Number
P50B05010DXS6D
Maximum Drain-source Voltage
50 V
Maximum Gate-source Voltage
20 V
Maximum Power Dissipation
60 W
On-state Resistance (rds(on))
5 m?
Operating Temperature Range
-40°C to 150°C
Output Capacitance
200 pF
Reliability (mtbf)
100,000 hours
Switching Speed
50 ns
Thermal Resistance (case-to-ambient)
0.8 °C/W