P50B04006DXS4RE by Sanyo Denki
Rated 4.9 stars (9 reviews)
Get a Quote for  P50B04006DXS4RE
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The P50B04006DXS4RE is a brushless AC servo motor from Sanyo Denki. Part of the P5 Super BL Servo Motors series, it delivers 0.6 kW power and 1.9 Nm torque. It features a high-resolution absolute encoder and natural air cooling. The motor runs on 400 V, reaches 5000 RPM and offers peak torque of 5.7 Nm.
Technical Specifications
Cooling method
Natural air cooling
Efficiency
Energy-efficient brushless design
Encoder type
High-resolution absolute encoder
Insulation class
F
Max Speed
5000 RPM
Peak torque
5.7 Nm
Power
0.6 kW
Series
P5 Super BL Servo Motors
Speed
3000 RPM
Torque
1.9 Nm
Type
Brushless AC Servo Motor
Voltage
400V