P50B04006DXNSC by Sanyo Denki
Rated 4.9 stars (18 reviews)
Get a Quote for  P50B04006DXNSC
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
The P50B04006DXNSC from Sanyo Denki is part of the P5 Super BL Servo Motors series. It features a 40 V rating, a 0.7 A current draw, a 3000 rpm speed, and 1500 V isolation voltage. The motor runs at 100 kHz with a 0.1 ms response time and operates between -40C and +85C. Compliance with RoHS and REACH standards ensures reliable, eco-friendly operation.
Technical Specifications
Compliance Standards
RoHS, REACH
Current rating
0.7 A
Dielectric Material
Silicon
Electrical Rated Current
50 A
Input Capacitance
200 pF
Isolation Voltage
1500 V
Lead Frame Material
Copper Alloy
Max Power Dissipation
6 W
Mounting Type
Surface Mount
Operating Frequency
100 kHz
Operating Temperature Range
-40C to +85C
Output Capacitance
150 pF
Rated speed
3000 rpm
Response Time
0.1 ms
Voltage Rating
40 V