P50B03003DXLEC by Sanyo Denki
Rated 4.6 stars (5 reviews)
Get a Quote for  P50B03003DXLEC
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
The P50B03003DXLEC servo motor is a brushed DC motor with gear reduction, has an actuation speed of 30 mm/s, and features an IP54 ingress protection rating. Part of the P5 Super BL Servo Motors series by Sanyo Denki, it operates at 24 V DC.
Technical Specifications
Actuation Speed
30 mm/s
Construction Material
Aluminum housing with corrosion protection
Control Features
Includes integrated limit switches and manual override
Duty Cycle
Intermittent (?25% duty cycle)
Efficiency
?90% gear efficiency
External Dimensions
Approximately 50 mm x 30 mm x 30 mm (L×W×H)
Ingress Protection (ip) Rating
IP54 (suitable for industrial environments)
Installation Method
Flange type
Model/part Number
P50B03003DXLEC
Motor Type
Brushed DC motor with gear reduction
Mounting
Flange mount with integrated fixing provisions
Operating Temperature
?10°C to +50°C
Rated Voltage
24 V DC
Stroke Length
40 mm