P50B02002BXS20 by Sanyo Denki
Rated 4.9 stars (5 reviews)
Get a Quote for  P50B02002BXS20
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
The P50B02002BXS20 is an electric servo motor manufactured by Sanyo Denki. It belongs to the P5 Super BL Servo Motors series and delivers 20W of power at 24V DC. It weighs 1 kg and has IP55 protection. It features a dielectric strength of 1,500 VAC for one minute and an induced voltage constant of 16.8 ±10% mV/min-1.
Technical Specifications
Alternative Part Numbers
Brake mass
0.57 kg
Current
1.9A
Dielectric strength
1,500 VAC, 1 minute
Induced voltage constant
16.8±10% mV/min?1
Insulation grade
500 VDC, 10 M? or more
Material
Metal
Paint color
Munsell N1.5 or equivalent (circumference)
Power
20W
Presence/ of seal
Yes
Protection system
Fully closed, self-cooling, IP55
Type
Electric servo motor
Vibration grade
V15
Voltage
24V DC