MIV22-3-VAC by Okuma
Rated 4.6 stars (15 reviews)
Get a Quote for  MIV22-3-VAC
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 3-5 Days
Warranty
The MIV22-3-VAC servo drive is manufactured by Okuma. Part of the MIV Servo Drives series, it delivers 22 kW capacity and a 300% torque ratio. It features a 7-segment LED display and internal cooling fans. The unit weighs 11.2 kg and requires 300 VDC drive and 24 VDC control power.
Technical Specifications
Alarm & Error Indication
7-segment LED display for operational & alarm status
Applicable Motor Capacity
22 kW (30 hp)
Built-in Components
Unit case and thermal management system
Communication Link
Servo, encoder & converter link support
Control Board Compatibility
ICB1H compatible with ICB1 & ICB1F
Cooling System
Internal & external cooling fans
Display Mode Function
Supports status indicator via MFP1 card
Inverter Unit Type
MIV22-3
Power Supply Requirement
300 VDC supply & 24 VDC control power
Rated Motor Output (AC)
22/18.5 kW (29.3/24.7 hp)
Terminal Block Warnings
High-voltage resistant terminal block; precautions required
Torque Ratio
Max torque 300% of rated torque