E4809-820-001-A by Okuma
Rated 4.4 stars (4 reviews)
Get a Quote for  E4809-820-001-A
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The E4809-820-001-A board supports 480 V AC voltage and a current rating of 820 A. Manufactured by Okuma in E4809 CNC Boards series, it features IP65 protection and 2500 V dielectric strength. The board weighs 3.2 kg, offers thermal overload protection, and operates between -20 C and 85 C.
Technical Specifications
Connector Type
4-Pole Terminal Block
Current Rating
820 A
Dielectric Strength
2500 V
Dimensions
150 x 100 x 75 mm
Enclosure Rating
IP65 for dust and water ingress protection
Insulation Resistance
Minimum of 1 M?
Mounting Orientation
Horizontal/Vertical installation possible
Operating Frequency
50/60 Hz
Overload Protection
Includes thermal overload protection
Quality Standard
ISO 9001 certified manufacturing process
Temperature Range
-20C to 85C
Voltage Rating
480 V AC