E4809-032-400-B by Okuma
Rated 5.0 stars (19 reviews)
Get a Quote for  E4809-032-400-B
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 3-5 Days
Warranty
The E4809-032-400-B board operates at 96% efficiency, runs on a 50/60 Hz frequency, supports a 400 V voltage rating and a 32 A current rating. Part of the E4809 CNC Boards series manufactured by Okuma, it features forced air cooling and an IP54 enclosure for reliable industrial performance.
Technical Specifications
Communication Bus
CANopen
Cooling Method
Forced air
Current Rating
32 A
Dimensions
200 mm x 150 mm x 100 mm
Efficiency
96%
Enclosure Type
IP54
Frequency
50/60 Hz
Input Voltage Range
380-480 V
Isolation Voltage
3000 V
Operating Temperature
-20°C to +70°C
Power Rating
12.8 kW
Voltage Rating
400 V