E0231-951-002 by Okuma
Rated 5.0 stars (11 reviews)
Get a Quote for  E0231-951-002
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The E0231-951-002 MSM panel board by Okuma is part of the E0241 MSM Boards series. It measures 21x20x15 cm and weighs 1 kg, operates on 230V AC, and supports USB1 and USB0 communication modes. It handles currents up to 80 A and maintains operation in up to 0.9 humidity. It incorporates FR4 and aluminum construction for long-term reliability.
Technical Specifications
Communication modes
USB1, USB0
Current
80 A
Dimensions
21x20x15 cm
Frequency
50 Hz
Humidity
0.9
Power Supply
230V AC