BL-S10E-30S by Okuma
Rated 4.6 stars (11 reviews)
Get a Quote for  BL-S10E-30S
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
Series BL Servo Motors by Okuma
Technical Specifications
Communication Interface
Supports standard industrial protocols
Control System
Digital closed-loop control
Current
1.30A
Efficiency
High performance and energy efficient
Feedback Device
Digital/Incremental Encoder
Insulation Class
F
Mounting
Standard mounting dimensions for OKUMA servo motors
Nominal Speed
Approx. 3000 rpm (inferred from model designation)
Pole Count
4 Poles
Price Currency
IRT (as indicated in meta tags)
Rated Frequency
50/60 Hz (standard industrial frequency)
Rated Voltage
220 V (typical)
Speed
3000 RPM
Torque (Continuous)
10 Nm
Torque (Stall)
11 Nm