BL-MP500J-20SBB by Okuma
Rated 4.4 stars (22 reviews)
Get a Quote for  BL-MP500J-20SBB
Warranty
The BL-MP500J-20SBB servo motor delivers 500 W rated power, 10 Nm of output torque, and operates at approximately 3000 rpm. Part of the BL Servo Motors series manufactured by Okuma, it features an air-cooled, face-mount enclosure and supports pulse/direction and analog feedback.
Technical Specifications
Communication Interface
Pulse/direction and analog feedback options
Cooling Method
Air-cooled
Enclosure Type
Face-mount design for robust industrial use
Frequency
50/60 Hz
Motor Speed
Approx. 3000 rpm
Output Torque
10 Nm
Overload Capacity
Timed overload up to 150% rated load
Phase Configuration
3-phase
Rated Power
500W
Rated Voltage
110V AC