BL-MP500J-20SBA by Okuma
Rated 4.4 stars (26 reviews)
Get a Quote for  BL-MP500J-20SBA
Warranty
The BL-MP500J-20SBA is a servo motor manufactured by Okuma. Part of the BL Servo Motors series, it delivers a rated output of 500 W and a rated speed of 3000 rpm. It offers 1.59 Nm rated torque and operates from -25°C to +85°C. The motor features IP65 protection and weighs 2.7 kg.
Technical Specifications
Emitter Type
Blue LED
Forward Current
20 mA
Forward Voltage
3.2V typ, 4.0V max
Lead Soldering Temperature
260°C for 5 sec
Lens Color
Blue Diffused
Luminous Intensity
20 mcd
Operating Temperature
-25°C to +85°C
Polarity
Cathode at shorter lead
Reverse Voltage
5V max
Rohs Status
Compliant
Storage Temperature
-40°C to +100°C