BL-MC75E-20TB by Okuma
Rated 4.6 stars (27 reviews)
Get a Quote for  BL-MC75E-20TB
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
Series BL Servo Motors by Okuma
Technical Specifications
Certifications
Meets international quality standards
Continuous Current
7.5 A to 11.2 A
Control Type
Closed-loop control system
Current
6.68 Amps
Electromagnetic Interference
Reduced due to brushless design
Encoder Type
ER-FC-2048D
Frequency
133 Hz
Phase
3 Phase
Power Output
1.5kW
Rotational Speed
2000 RPM
Shaft Sealing
Prevents lubricant leakage
Stator Design
Fixed armature with solid-state circuit control
Type
AC Servo Motor
Voltage
133V