BL-MC50J-30SB by Okuma
Rated 4.7 stars (4 reviews)
Get a Quote for  BL-MC50J-30SB
Warranty
The BL-MC50J-30SB is a brushless servo motor manufactured by Okuma. Belonging to the BL Servo Motors series, it delivers 750W of power at 200V AC. The motor features a 17-bit encoder resolution and reaches speeds up to 3000 RPM. It offers IP65 protection and a peak torque of 7.2 Nm.
Technical Specifications
Cooling method
Natural Cooling
Encoder resolution
17-bit
Frame size
50mm
Peak torque
 7.2 Nm
Power Consumption
750W
Protection class
IP65
Series
BL Servo Motors
Shaft diameter
 14mm
Speed
0-3000 RPM
Torque
2.4 Nm
Type
 Brushless Servo Motor
Voltage
200V AC