BL-MC400J-15S by Okuma
Rated 4.3 stars (9 reviews)
Get a Quote for  BL-MC400J-15S
Warranty
Series BL Servo Motors by Okuma
Technical Specifications
Encoder Resolution
2500 PPR
Encoder Type
Incremental
Frame Size
60 mm
Manufacturer
Okuma
Maximum permissible relative humidity
0.95
Peak Torque
4.5 N·m
Protection Class
IP65
Rated Current
2.2 A
Rated Power
400 W
Rated Speed
3000 rpm
Rated Torque
1.5 N·m
Rated Voltage
220 V
Shaft Diameter
14 mm