BL-MC300J-20S by Okuma
Rated 4.8 stars (17 reviews)
Get a Quote for  BL-MC300J-20S
Warranty
Series BL Servo Motors by Okuma
Technical Specifications
Cooling Method
Air-cooled
Current Rating
26 A
Dimensions
300x150x120 mm
Frequency
50 Hz
Insulation Class
Class F
Number of Poles
8 Poles
Operating Frequency
133 Hz
Operating Voltage
133 V AC
Phase Configuration
Three Phase
Power Output
300 W
Rated Power Output
6 kW
Rated Speed
2000 RPM
Rated Torque
31.5 Nm
Rated Voltage
230 V