BL-MC24E-30SN by Okuma
Rated 4.1 stars (5 reviews)
Get a Quote for  BL-MC24E-30SN
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships Fast
Warranty
The high-efficiency BL-MC24E-30SN brushless AC servo motor provides 750 W power output, a rated speed of 3000 RPM, torque of 2.39 N·m, and operates at 200V AC. Part of the BL Servo Motors series from Okuma, it offers a current rating of 4.6 A and operates between 0°C and 55°C.
Technical Specifications
Current Rating
4.6 A
Insulation Class
F (155°C max)
Number of Poles
8
Operating Voltage
200V
Power Input
157 V AC
Power Output
750 W (0.75 kW)
Rated Current
4.6 Amp
Rated Power
2.4 kW
Rated Speed
3000 min?¹ (RPM)
Rated Voltage
200V AC
Temperature Range
0°C - 55°C