BL-MC100J-30S by Okuma
Rated 4.8 stars (14 reviews)
Get a Quote for  BL-MC100J-30S
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
Series BL Servo Motors by Okuma
Technical Specifications
Communication Interface
RS485/Modbus compatible
Control Type
Digital servo motor control
Dimensions
150 x 100 x 50 mm
Enclosure
DIN rail mountable, IP65 rated
Frequency
200 Hz
Input Voltage
100-240V AC, 50/60 Hz
Isolation Voltage
Up to 3 kV
Operating Temperature
0°C to 50°C
Output Current
10 A (typical)
Output Voltage
DC 30V
Protection Features
Over-voltage, over-current, and short circuit protection
Speed
5000 RPM
Storage Temperature
-20°C to 70°C