AKM13C-ANSNR-06 by Kollmorgen
Rated 4.8 stars (12 reviews)
Get a Quote for  AKM13C-ANSNR-06
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Technical Specifications
Brake System
Without brake
Connector Arrangement
Special Connector Arrangement
Feedback Type
Size 10/15/21
Flange Configuration
IEC with accuracy N
Frame Dimension
40mm
Product Family
AKM Synchronous Servo Motor
Rotor Length Index
3
Shaft Detail
Smooth Shaft
Winding Designation
C
Rated power
0.75 kW
Input Voltage
230 V
Frame size
 13 mm
Type
Frequency Inverter Drive
Rated torque
 2.2 Nm