AKD-P04807-NCCN-0000 by Kollmorgen
Get a Quote for  AKD-P04807-NCCN-0000
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The AKD-P04807-NCCN-0000 servo drive delivers a continuous output current of 48A. Manufactured by Kollmorgen as part of the AKD Servo Drive Series, it features a rated supply input frequency ranging from 50Hz to 400Hz. The drive's rated input power for S1 operation is 40.9kVA, with a rated DC bus link voltage of 340 to 680V.
Technical Specifications
Rated supply input frequency
50Hz to 400Hz
Rated supply Voltage
240 to 480V
Rated input power for S1 operation
40.9kVA
Rated input current
49.3A
Maximum inrush current
9A
Rated DC bus Link Voltage
340 tp 680V
Continuous output current
48A
Peak output current
96A
Thermal dessipation at rated current
640W
Maximum motor inductance
60mH