AKD-P04807-NBS3-0000 by Kollmorgen
Get a Quote for  AKD-P04807-NBS3-0000
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Technical Specifications
Drive Type
Position Indexer
Type of Connectivity
SERCOS III
Number of Phases
3
Mounting Orientation
Vertical
Overvoltage Limit
420 V at 240 V Supply Voltage, 400 V / 480 V at 840 V Supply Voltage
Maximum Regen Duty Cycle
15%
Switch-On Threshold of Regen Circuit
380 V at 240 V Supply Voltage, 780 V at 400 V / 480 V Supply Voltage
Degree of Protection
IP 20
Rated Input Current
49.3 A