AKD-P02407-NCCN-0000 by Kollmorgen
Get a Quote for  AKD-P02407-NCCN-0000
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The AKD-P02407-NCCN-0000 servo drive features a position indexer drive version with a continuous output current of 24 Arms at 480 V. Made by Kollmorgen, it belongs to the AKD Servo Drive Series and supports connectivity via CANopen. This drive operates within 0 to +40 degrees centigrade and has a peak output current of 48 Arms.
Technical Specifications
Connectivity Option
CANopen
Voltage Rating
240/480 VAC
Drive Version
Position Indexer
Rated Supply Input Frequency
AC with 50 Hz to 400 Hz
Peak Output Current
48 Arms
Continuous Output Current at 480 V
24 Arms
Rated Supply Voltage
3 x 240 V to 480 V
Rated DC Bus Link Voltage
340 to 680 V
Continuous Output Power at 240 V