AKD-P02407-NBS3-0000 by Kollmorgen
Get a Quote for  AKD-P02407-NBS3-0000
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The Kollmorgen AKD-P02407-NBS3-0000 drive is part of the robust AKD Servo Drive Series, featuring a SERCOS III connectivity option. The drive has a grounding plate style that is flat and a protection rating of IP 20. It supports supply voltages of 240V, 400V, and 480V, and allows a 50-meter motor cable length with choke.
Technical Specifications
Connectivity Option
SERCOS III
Customization Option
USA Standards
Grounding Plate Style
Flat
Supply Voltage Rating
240 V, 400 V and 480 V
DC Bus Capacitance
680 µF