AKD-P02407-NBPN-0000 by Kollmorgen
Get a Quote for  AKD-P02407-NBPN-0000
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 3-5 Days
Warranty
The AKD-P02407-NBPN-0000 servo drive includes a supply voltage rating of 240 V, 400 V, and 480 V, a grounding plate style that is flat, connectivity option of PROFINET RT, and DC bus capacitance of 680 µF. Part of the AKD Servo Drive Series from Kollmorgen, it provides IP20 protection rating and features a maximum length of motor cable at 50 meters with choke.
Technical Specifications
Connectivity Option
PROFINET RT
Customization Option
USA Standards
Grounding Plate Style
Flat
Supply Voltage Rating
240 V, 400 V and 480 V
DC Bus Capacitance
680 µF