AKD-B04807-NCAN-0000 by Kollmorgen
Get a Quote for  AKD-B04807-NCAN-0000
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The AKD-B04807-NCAN-0000 is a servo drive manufactured by Kollmorgen. Part of the AKD Servo Drive Series, it has a peak output current of 96A and thermal dissipation at rated current of 640 watts. The drive features a continuous output current of 48A. It supports a rated supply voltage from 240 to 480V with noise emissions of 48/72 dB for low/high speed fan settings.
Technical Specifications
Rated supply Voltage
240 to 480V
Rated supply input frequency
AC with 50Hz to 400Hz
Rated input power for S1 operation
40.9kVA
Rated input current
49.3A
Maximum inrush current
9A
Rated DC bus Link Voltage
340 to 680V
Continuous output current
48A
Peak output current
96A
Thermal dessipation at rated current
640W