XPL-230-18 by Copley Controls
Rated 4.1 stars (20 reviews)
Get a Quote for  XPL-230-18
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The Copley Controls XPL-230-18 drive is part of the XENUS Digital Loop Modules and delivers a peak current of 18 A dc. It provides 6 A continuous current and accepts 100–240 Vac power with 15 inputs and 6 outputs. Digital loops sample at 16 kHz.
Technical Specifications
Continuous current
6 A dc (4.24 A rms)
Control loops
Current, velocity, position (100% digital)
Control modes
Profile pos/vel/torque; interp. pos; homing
Control power
20-32 Vdc, 500 mA max
Current loop sampling
16 kHz (62.5 µs)
Dimensions
201.2 x 139.9 x 58.7 mm (7.92 x 5.51 x 2.31 in)
Mains voltage
100-240 Vac ±10%, single/three-phase, 47-63 Hz
Max mains current (1Ø)
10.1 A rms
Max mains current (3Ø)
6.4 A rms
Min load inductance
200 µH (line-line)
Operating temperature
0 to +45 °C
Peak current
18 A dc (12.7 A rms)
Storage temperature
-40 to +85 °C
Velocity/pos loops sampling
4 kHz (250 µs)