XML-230-40 by Copley Controls
Rated 5.0 stars (16 reviews)
Get a Quote for  XML-230-40
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships Fast
Warranty
The XML-230-40 is a drive manufactured by Copley Controls. In the XENUS Digital Loop Modules it offers 20 A continuous and 40 A peak current. It runs on 100–240 VAC and supports point-to-point control. It requires heat sink or forced-air cooling and complies with EC 2014/30/EU EMC standards.
Technical Specifications
Continuous Current
20 A DC (14.1 A RMS)
Control Modes
Indexer, PVT, Position, Velocity, Torque
Cooling
Heat sink or forced-air cooling required
Dimensions
201.2 × 139.9 × 58.7 mm (7.92 × 5.51 × 2.31 in)
EMC Standards
EC 2014/30/EU; EN 61000-6-1:2007
Feedback Interfaces
Quad A/B enc.; EnDat; Hiperface; BiSS; SSI; Panasonic
Mains Voltage
100–240 V AC ±10%, 1Ø/3Ø, 47–63 Hz
Max Mains Current
20 A RMS (1Ø), 15.4 A RMS (3Ø)
Peak Current
40 A DC (28.3 A RMS)
Power Requirements
+24 V DC control; +20–32 V DC bus, 500 mA