TP2-090-10 by Copley Controls
Rated 4.1 stars (21 reviews)
Get a Quote for  TP2-090-10
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The TP2-090-10 dual axis DC drive from Copley Controls' Stepnet Compact Drives series offers precise industrial motion control. It delivers 10 Adc (7.1 Arms-sine) peak current, operates on +14 to +90 Vdc, provides 24 programmable digital inputs, and meets IEC 61508-1 SIL 3 safety standards. Continuous current per phase is 10 Adc (7.1 Arms-sine), with current loop sampling at 16 kHz and velocity and position loops at 4 kHz. It weighs 1.5 lbs without a heatsink and runs in ambient temperatures from 0 to +45 C.
Technical Specifications
Ambient Temperature Operating Range
0 to +45°C
Analog Input Range
±10 Vdc
Analog Input Resolution
12-bit
Continuous Current
10 Adc (7.1 Arms-sine) per phase
Digital Inputs
24 programmable inputs
Input Voltage Range
+14 to +90 Vdc
Peak Current
10 Adc (7.1 Arms-sine)
Safety Standards
IEC 61508-1, SIL 3
Sampling Rate For Current Loop
16 kHz (62.5 µs)
Sampling Rate For Velocity And Position Loops
4 kHz (250 µs)
Size Without Heatsink
6.78 x 4.70 x 1.99 inches [172.1 x 119.3 x 50.4 mm]