PST-040-13-DP by Copley Controls
Rated 4.9 stars (25 reviews)
Get a Quote for  PST-040-13-DP
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 3-5 Days
Warranty
The PST-040-13-DP power supply provides 13A continuous at +40VDC full load, features a no-load voltage of 45VDC, and includes a 47,000µF capacitance for stable output. Part of the PST Power Supplies from Copley Controls, it operates on 115/230VAC, includes a 15A thermal time-delay circuit breaker, and weighs 18 lbs.
Technical Specifications
Capacitance
47,000µF
Circuit Breaker
15A thermal time-delay
Cooling Option
Optional fan-bar holds three 3.15” fans
Input Current
7.6/3.8A max continuous
Input Power
115/230VAC, 50/60Hz mains
Isolation Transformer Requirement
4KV breakdown rating
No Load Voltage
45VDC
Output Current (full Load)
13A continuous
Output Voltage (full Load)
+40VDC
Peak Output Current
2.5X rated continuous current for 1s. at 20% duty cycle
Resistance
3.9k
Ripple Voltage At Full Load
2%V
Temperature Range
0°C to 50°C, derating 0.86%/°C from 50°C to 65°C