JSP-090-20 by Copley Controls
Rated 5.0 stars (9 reviews)
Get a Quote for  JSP-090-20
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 3-5 Days
Technical Specifications
Communication
RS-232, 9600 to 115,200 baud
Continuous Current
10 Adc
Continuous Output Power
0.85 kW
Current Loop Bandwidth
3 kHz
Dimensions
5.10 in x 3.22 in x 1.17 in
Input Voltage
+20 to +90 Vdc
Peak Current
20 Adc
Peak Output Power
1.64 kW
Pwm Carrier Frequency
20 kHz
Pwm Ripple Frequency
40 kHz
Velocity Loop Update Rate
4 kHz