MP3-090-10 by Copley Controls
Rated 4.3 stars (15 reviews)
Get a Quote for  MP3-090-10
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
The MP3-090-10 DC servo drive offers a peak current of 10 A, a continuous current rating of 5 A, and operates from +14 to +90 Vdc input voltage. Part of the Bantam M-Axis Controllers series by Copley Controls, it features a dual H-bridge PWM output and compact 101.6×85.1×21 mm dimensions.
Technical Specifications
Auxiliary Voltage Input
24 Vdc
Command Interface
CANopen, ASCII, discrete I/O
Continuous Current
5 Adc (3.53 Arms?sine)
Control Mode - Homing
Homing
Control Mode - PVT
Interpolated Position
Control Modes
Profile Position, Velocity, Torque
Dimensions
101.6 × 85.1 × 21 mm [4.0 × 3.35 × 0.83 in]
Input Voltage Range
+14 to +90 Vdc
Mechanical Protection Rating
Pollution degree 2
Operating Temperature
0 to +45°C
Peak Current
10 Adc (7.07 Arms?sine)
Pwm Output Type
Dual H?bridge MOSFET
Storage Temperature
-40 to +85°C