IEL-060-15 by Copley Controls
Rated 4.0 stars (6 reviews)
Get a Quote for  IEL-060-15
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Call For Quote
Technical Specifications
Agency Standards
UL, cUL
Communication Interfaces
EtherCAT, RS-232
Continuous Current
7.5 A dc
Control Modes - Other
Interpolated Position, Homing
Control Modes - Profile
Position, Velocity, Torque
Dimensions
60 x 62 x 22.78 mm
Feedback Types
Primary Absolute, Incremental, Digital Halls
Input Command
±10 V Position/Velocity/Torque
Input Voltage Range
14–60 V dc
Operating Temperature
0 to +70 °C
Peak Current
15 A dc
Protection Features
Overvoltage, Undervoltage, Overtemperature
Storage Temperature
-40 to +85 °C