BTM-055-20 by Copley Controls
Rated 4.4 stars (9 reviews)
Get a Quote for  BTM-055-20
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Call For Quote
Technical Specifications
Continuous Current
10 A DC ±5%
Continuous Output Power
523 W
Control Type
Analog reference ±10 V DC input
Dimensions (W×H×D)
53.3×45.7×15.2 mm
Feedback Type
Digital Hall sensors
Input Voltage Range
+12 to +55 V DC
Number of Digital Inputs
4
Operating Ambient Temperature Range
0 to +45 °C
Peak Current
20 A DC ±5%
Peak Duration
1 s
Peak Output Power
1045 W