CX9001-0001-1002 by Beckhoff
Rated 4.8 stars (5 reviews)
Get a Quote for  CX9001-0001-1002
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 3-5 Days
Warranty
The CX9001-0001-1002 CPU module features a 24 V DC operating voltage, a power consumption of 4 W, dimensions of 64 mm x 100 mm x 77 mm, and weighs 415 g. Belonging to the CX Embedded PC Systems and built by Beckhoff, it offers DIN rail mounting and an E-Bus interface.
Technical Specifications
Dimensions
64 mm x 100 mm x 77 mm
Hardware Version
7.5
I/o Capacity
Expandable through E-Bus
Interface
E-Bus
Mounting
DIN rail
Operating Temperature
-25°C to +60°C
Power Consumption
4 W