CX5120-0112/000066602 by Beckhoff
Rated 4.6 stars (22 reviews)
Get a Quote for  CX5120-0112/000066602
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
The CX5120-0112/000066602 embedded PC by Beckhoff from the CX Embedded PC Systems series features an Intel Atom E3815 1.20 GHz processor. It has 2 GB DDR3 RAM, a 512 MB microSD card, four USB 2.0 ports and two RJ45 10/100/1000 interfaces. The unit uses passive cooling and includes a battery-backed internal clock supporting TwinCAT 2 and 3 runtimes. It runs on 24 V DC with a 10 W max power consumption.
Technical Specifications
Clock
Internal battery-backed clock for time and date (battery exchangeable)
Control Software
TwinCAT 2 runtime, TwinCAT 3 runtime (XAR)
Cooling
Passive
Current Supply E-bus/k-bus
2 A
I/o Connection
E-bus or K-bus, automatic recognition
Max. Power Consumption
10 W