CX1500-M310-1001 by Beckhoff
Rated 4.3 stars (25 reviews)
Get a Quote for  CX1500-M310-1001
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships Fast
Warranty
CX1500-M310-1001 is a fieldbus interface card made by Beckhoff. It is part of the CX Embedded PC Systems and has an ISA plug and play CPU interface. It supports data rates from 9.6 kbaud to 12 Mbaud and connects up to 125 slaves. It loses no more than 1.8 W, measures 38x100x91 mm, and operates between 0 and 55 C.
Technical Specifications
Approvals/markings
CE, UL
Bus Interface
1 x D-sub socket, 9-pin
Dimensions (w X H X D)
38 mm x 100 mm x 91 mm