CX1100-0930 by Beckhoff
Rated 4.2 stars (19 reviews)
Get a Quote for  CX1100-0930
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 3-5 Days
Warranty
The CX1100-0930 by Beckhoff is a compact embedded control unit. It belongs to the CX Embedded PC Systems and runs on a 24 V DC supply. It stores energy using a 40 As capacitive system and supplies up to 2 A. Weighing 650 g and sized 95x100x91mm, it offers IP20 protection.
Technical Specifications
Dimensions (w X H X D)
95 mm x 100 mm x 91 mm
Emc Immunity/emission
conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Max. Output Current
2.0 A (24 V DC)
Operating/storage Temperature
0…+55°C/-25…+85°C
Power Supply
24 V DC (-15%/+20%)