CX1100-000 by Beckhoff
Rated 4.8 stars (21 reviews)
Get a Quote for  CX1100-000
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Available, Ships in 1-2 weeks
Warranty
The Beckhoff CX1100-000 from Beckhoff in the CX Embedded PC Systems offers reliable operation. It has dimensions of 45 mm x 100 mm x 91 mm, weighs around 180 g, features a 2x16 FSTN display, and uses a 5-pin open style connector. The unit runs on 24 V DC with a tolerance of -15% to +20%, consumes a maximum of 2.5 W, and provides 8 kbytes of NOVRAM. It meets EMC standards EN 61000-6-2/6-4 and vibration tests EN 60068-2-6/2-27.
Technical Specifications
Dimensions (w X H X D)
45 mm x 100 mm x 91 mm
DPRAM
No Longer Needed
Max. Power Consumption
2.5 W
Novram
8 kbytes
Power Supply
24 V DC (-15%/+20%)