CX1000-0111 by Beckhoff
Rated 4.7 stars (7 reviews)
Get a Quote for  CX1000-0111
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
In-Stock, Ships 1-2 Days
Warranty
The CX1000-0111 embedded PC system features a 16-bit ISA system bus meeting PC104 standard, a maximum power consumption of 2W, and operates within 0 C to +55 C. Belonging to the CX Embedded PC Systems category by Beckhoff, it has diagnostic LEDs and weighs approximately 345 grams.
Technical Specifications
Current Consumption
550 mA (24 V DC)
Diagnostics Led
24 V DC-Input, 24 V DC-Output, CHARGE
Dimensions
57 mm x 100 mm x 91 mm
Max. Power Consumption
2 W
Power Supply Tolerance
1 x open pluggable connector
Storage Temperature
-25 °C to +85 °C