CX1000-0100 by Beckhoff
Rated 4.5 stars (17 reviews)
Get a Quote for  CX1000-0100
Request a quote or call us now at 1-919-443-0207 !
Call For Quote
Warranty
The CX1000-0100 embedded PC by Beckhoff from the CX Embedded PC Systems series delivers industrial control capabilities. It has an integrated Pentium MMX processor at 266 MHz, 32 MB of RAM upgradeable to 128 MB, and 64 MB of Compact Flash storage. It offers one Ethernet RJ45 port and one 9-pin RS232 interface, and runs Windows CE.NET and Windows XP Embedded. Its passive cooling is provided by the CX1000-COOL module.
Technical Specifications
Automation Software
TwinCAT PLC Runtime or TwinCAT NC PTP Runtime
Connectivity
One Ethernet RJ45 port and One 9-pin D-Sub for RS232 interfaces
Diagnostic Tools
LEDs for Power, Link, 100 MBit, LAN Activity, and Flash access
Dimensions
57mm x 100mm x 91mm